KOLORY POLSKICH OWCZARKÓW NIZINNYCH

Polskie owczarki nizinne występują w wielu odmianach kolorystycznych. Standard rasy dopuszcza każde umaszczenie pona, wszystkie kolory sierści sędziowane są jednakowo i razem ( nie ma podziału na np. pony czarne, brązowe itp.).
I chociaż kolor okrywy włosowej i kolor nosa nie ma znaczenia w ocenie wartości pona, jest rzeczą niezaprzeczalną że wielość umaszczenia, możliwość dokonania wyboru koloru szczeniaka przez przyszłego właściciela jest sprawą bardzo atrakcyjną.
Na początek powiedzmy o pigmencie – czyli o umaszczeniu nosa , warg i oczu.
Tu mamy dwie możliwości wyboru. Polskie owczarki nizinne mają  czarnym pigment nosa i warg oraz towarzyszące mu dość ciemne zabarwienie tęczówki oka ( ciemno  orzechowe) lub brązowy kolor nosa i warg . W tej ostatniej odmianie barwa oka często jest jaśniejsza niż w odmianie z czarnym pigmentem. Pony z brązowym nosem nazywane są popularnie czekoladowymi.
Pigment nosa i warg  to jedno a kolor okrywy włosowej to drugie. Nadal kolory u ponów są w stanie nas „zaskoczyć”  jakąś nowa odmianą  niespotykaną dotychczas. Niedawno wyhodowano ciemno czekoladowe pony ( z brązowym pigmentem nosa i warg) które nie rozjaśniają się z wiekiem . A  ostatnio   doniesiono nam o wyhodowaniu pona z czarnym nosem którego sierść jest ciemno czekoladowa! Ta odmiana kolorystyczna to ogromna niespodzianka i rzadkość! I takiego pona udało się mi ostatnio obejrzeć. Po raz pierwszy prezentujemy zdjęcie takiego pona. To URFA Rexer ( o: Rubin Rexer m: Ratafia Fervidus)
Patrząc na kolor szczeniaka i młodego pona należy pamiętać ,że kolor często zmienia się w  miarę dorastania psa czy suki. Patrzmy więc też na rodziców szczeniaków. Kolor czarny jaki występuje u młodych szczeniąt bardzo często w wieku późniejszym rozjaśnia się do grafitowo – srebrnego. Kolor jasno beżowy, jasno brązowy może rozjaśniać się do prawie białego i  jasno beżowego.
Oczywiście występują także pony u których kolor czarny nie rozjaśnia się i pozostaje na całe życie jak również wyhodowane niedawno pony ciemnokasztanowe ( ciemno czekoladowe) które nie rozjaśniają tej barwy ( w niewielkim stopniu) . 
Te ciemno czekoladowe pony to nadal duża rzadkość. To właśnie krzyżówka ciemnokasztanowego Rubina Rexer z suka Ratafią Fervidus pozwoliła uzyskać kolejna kolorystyczna odmianę - pona   ciemno brązowego z czarnym pigmentem nosa i warg.
Rozkład ciemniejszych plam  kolorystycznych bywa przeróżny, od drobnych pojedynczych znaczeń do zlewających się jakby w płaszcz ( czaprak) . Są także pony jednobarwne -  jednolicie ciemne bądź jednolicie jasne.  
Na  zdjęciach w Galerii Kolorów przedstawione są  pony w różnych odmianach kolorystycznych.